دوره 5، شماره 1 - ( 1-1391 )                   جلد 5 شماره 1 صفحات 51-62 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Divband L, Behzad M, Boroomand nasab S, Divband S. Investigation of Nano Particles Efficiency  Prepared from Cedar Fly Ash (Zizyphus Spinachristi) for  Lead (Pb+2) Removal from Aqueous Solution. ijhe. 2012; 5 (1) :51-62
URL: http://ijhe.tums.ac.ir/article-1-38-fa.html
دیوبند لاله، بهزاد مجید، برومندنسب سعید، دیوبند سارا. بررسی کارایی نانوذرات تهیه شده از  خاکستر برگ سدر (Zizyphus Spinachristi)  در حذف سرب از محیط‌های آبی. سلامت و محیط زیست. 1391; 5 (1) :51-62

URL: http://ijhe.tums.ac.ir/article-1-38-fa.html


1- دانشجوی دکترای آبیاری و زهکشی، دانشجوی دانشکده علوم آب، دانشگاه شهید چمران اهواز ، mdivband@gmail.com
2- دکترای آبیاری و زهکشی، استاد دانشکده علوم آب، دانشگاه شهید چمران اهواز
3- دانشجوی کارشناسی ارشد محیط زیست، دانشجوی دانشکده منابع طبیعی، دانشگاه علوم کشاورزی و منبع طبیعی گرگان
چکیده:   (7424 مشاهده)
MicrosoftInternetExplorer4 زمینه و هدف: وجود فلزات سنگین در منابع آب از مشکلات مهم زیست محیطی بسیاری از جوامع است. این فلزات اثرات خطرناکی بر روی سلامتی انسان دارند. هدف از این مطالعه، بررسی و مقایسه حذف سرب توسط جاذب‌های نانو و میلی‌متری خاکستر برگ سدر است.
روش بررسی: این مطالعه در مقیاس آزمایشگاهی به صورت ناپیوسته و با تغییر فاکتورهای موثر مانند pH (3، 4، 5، 6، 7 و8)، زمان تماس(5، 10، 15، 30، 45، 60، 90 و120 دقیقه) و مقدار جاذب (1، 2، 5، 10، 20 و 50 گرم بر لیتر)  در غلظت 10 میلی‌گرم بر لیتر محلول فلزی سرب مورد بررسی قرار گرفت. سینتیک‌های جذب سرب بر روی جاذب‌های تهیه شده بر اساس مدل‌های هو و همکاران و لاگرگرن و تطابق داده‌های جذب با ایزوترم‌های جذب لانگمیر و فروندلیچ بررسی شدند.
یافته‌ها: نتایج نشان داد که با افزایشpH از 3 تا 5 کارایی جذب افزایش، ولی در pH بالاتر از 5 یون‌های فلزی رسوب کردند. افزایش زمان تماس باعث افزایش کارایی جذب و با افزایش مقدار جاذب نانومتری کارایی ابتدا افزایش و سپس کاهش یافت. همچنین داده‌های به دست آمده در این تحقیق برای هر دو جاذب نشان می‌دهند جذب سرب از مدل سینتیک هو و همکاران و ایزوترم لاگرگرن به خوبی تبعیت می‌کند.
نتیجه‌گیری: بر اساس نتایج به دست آمده سطح ویژه بالاتر نانو ذرات (56/29 متر مربع بر گرم) نسبت به میلی ذرات (80/17 متر مربع بر گرم) باعث می‌شود ظرفیت جاذب نانومتری (93/19 میلی‌گرم بر گرم)، حدود 4 برابر بیشتر از ظرفیت جاذب میلی‌متری (673/4 میلی‌گرم بر گرم) باشد و این نشان‌دهنده توانایی بالای نانو ذرات در جذب عنصر سرب از محیط‌های آبی است.

واژه‌های کلیدی: سرب، جذب، خاکستر برگ سدر، نانو ذرات
متن کامل [PDF 1912 kb]   (4193 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: عمومى
دریافت: ۱۳۹۰/۷/۳۰ | پذیرش: ۱۳۹۰/۱۰/۲۳ | انتشار: ۱۳۹۲/۴/۱۸

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به فصلنامه سلامت و محیط زیست می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Iranian Journal of Health and Environment

Designed & Developed by : Yektaweb