دوره 11، شماره 1 - ( 3-1397 )                   جلد 11 شماره 1 صفحات 1-14 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- بخش تحقیقات حفاظت خاک و آبخیزداری، مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان فارس، سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، شیراز، ایران ، m.soleimanpour@yahoo.com
2- بخش تحقیقات حفاظت خاک و آبخیزداری، مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان فارس، سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، شیراز، ایران
3- گروه مهندسی کامپیوتر، دانشگاه پیام نور، تهران، ایران
چکیده:   (2002 مشاهده)
زمینه و هدف: بررسی پارامترهای کیفیت آب آشامیدنی به منظور افزایش بهره­ وری و مدیریت و برنامه­ ریزی بهتر منابع آب به‌خصوص در کشورهای در حال توسعه از اهمیت شایانی برخوردار است. هدف از انجام پژوهش حاضر، کاربرد تکنیک داده­ کاوی درخت تصمیم CART در تعیین فاکتورهای موثر بر کیفیت آب آشامیدنی در دشت کازرون واقع در غرب استان فارس است.
روش بررسی: به این منظور، اطلاعات مربوط به پارامترهای کیفی 60 حلقه چاه شرب، شامل SAR، Na، Cl، SO4، TH، TDS، pH، NO3، CaCO3، HCO3، Ca، Mg، K و EC، مستقر در منطقه­ مورد مطالعه فراهم گردید. سپس، با استفاده از تکنیک­ داده­ کاوی درخت تصمیم CART و مدل­ سازی در نرم­ افزار Clementine 12.0، فاکتورهای مؤثر بر کیفیت آب آشامیدنی با دقت 90 درصد تعیین گردیدند.
یافته ­ها: نتایج نشان داد که دو عامل کل جامدات محلول (TDS) و مقدار کلسیم (Ca)، تاثیر بیشتری بر کیفیت آب آشامیدنی در این دشت داشته است. به این ترتیب، در صورتی که مجموع املاح محلول در آب در این دشت کمتر یا مساوی mg/L 495 و مقدار کلسیم آن، کمتر یا مساوی meq/L 6/150. باشد، این آب برای آشامیدن مناسب است.
نتیجه­ گیری: با توجه به ساختار سازندهای زمین ­شناسی منطقه و وجود کربنات کلسیم در ترکیب آنها، کل جامدات محلول و کلسیم تاثیر بیشتری بر کیفیت آب آشامیدنی در این دشت دارند. پیشنهاد می ­گردد نسبت به تصفیه آب، کاهش املاح محلول و انجام پایش­ های مستمر از چاه­ های این دشت اقدام صورت گیرد.
متن کامل [PDF 1768 kb]   (1956 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: آب
دریافت: ۱۳۹۶/۲/۱۰ | پذیرش: ۱۳۹۶/۱۲/۲ | انتشار: ۱۳۹۷/۴/۲۶